Web Programlama

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
imageimageimageimage

Web yazılım nedir? Nasıl yapılır?

Web Yazılım, sunucular üzerinde çalışan ve kullanıcıların tarayıcılar (google, mozilla, yandex…) üzerinden ulaşıp kullandıkları yazılım türüdür. Yani yazılımın web arayüzünden çalıştırılması ve genellikle web siteleriyle ilgili veri yazma, veri alma gibi işlemlerin yapıldığı arka planda çalışan işlemlerdir. Web yazılım, Web Programlama olarak da söylenebilir.

İçeriğine göre web yazılımlar vardır (Kurumsal, e-ticaret, Özel, mikro)

Web yazılım çeşitleri

Web yazılım çeşitleri, Programlama diline ve İçerik Yapısına göre ikiye ayrılır.

Programala Diline Göre Web yazılımlar vardır. (Html, php-.net)

HTML – Statik web sitesi

bir veri tabanı kullanmadan statik olarak hazırlanmış web sitesidir.statik olma nedeni ise kod açığı olmamasıdır. Bir Yönetim paneli olmayan, sadece html kod ile düzenleme yapılabilen bir yazılım çeşitidir. Genel olarak güncelleme gerekmeyen web siteleri bu yazılım çeşidini tercih eder. Günümüzde çok yaygındır.

Php Dinamik web sitesi

Bir veritabanı kullanarak hazırlanmış web sitesini ifade eder. Veritabanı kullanarak hazırlanan web sitesinin en büyük özelliği, kullanıcı için bir web sitesi yönetim paneli (admin paneli) hazırlama imkanı tanımasıdır.
Dinamik olarak hazırlanan web sitesi statik bir web sitesine göre çok daha fazla özen, deneyim, emek ve tecrübe gerektirir. Bunun en önemli faktörü kodlama sırasında oluşan bir açığın giderilmemesidir. Programlama sırasında bırakılan bir kod açığı istenmeyen üçüncü şahısların web sitesine dışarıdan erişimlerine fırsat verir. Bu yüzden web sitesi mutlaka deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır.